Wody opadowe w mieście – zielone dachy

Nieodłącznym elementem gospodarowania wodami opadowymi w miastach są umiejętnie dobrane rośliny, które absorbują deszczówkę oraz przechwycają zanieczyszczenia metalami ciężkimi, substancjami organicznymi.

Jednak sposobów przechwycania deszczowki jest wiele.

Są to m.in. takie proste zabiegi jak ukształtowanie odpowiednich spadków nawierzchni, planowanie nasadzeń w obniżeniach terenu, a także liniowe bądź punktowe rozszczelnianie powierzchni nieprzepuszczalnych.

Na załączonym przykładzie zaproponowano również modny obecnie zielony dach, ale zamiast proponowanych tam często drogich w utrzymaniu ‚zielonych pustyni’, czyli nisko koszonych trawników postawiono na dziko rosnące łatwe w utrzymaniu nasadzenia bylinowe. Zapewniając tym sposobem zieloną przystań dla miejskich zapylaczy.

Zielone dachy to nie tylko ozdobne ogrody. Przy dużej powierzchni wykazują zdolność do obniżania lokalnej temperatury i tym samym redukcji Miejskiej Wyspy Ciepła. Zmniejszają zużycie energii i zapobiegają lokalnym podtopieniom.

Pamiętajmy jednak, że zielony dach nie zastąpi zieleni wysokiej w gruncie rodzimym, lecz w przypadku braku możliwości jej lokalizacji stanowi świetną alternatywę, którą należy zaplanować już na etapie projektowania budynku.

W poniższym linku znajdziecie świetny przykład ekologicznie zagospodarowanego zielonego dachu:
Zielony dach z ogrodem dzikich roślin

Share
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *