W 1000s DO LASU

W ramach wrocławskiego programu mikroGRANTY ESK2016 stworzyliśmy wspólnie z uczestnikami landart pn. „Brama do lasu”. W trakcie przeprowadzonej przez nas gry terenowej zgłębiliśmy tajniki ślężańskiego krajobrazu oraz poczytaliśmy o zbiorowiskach leśnych i parkowych wrocławskiego Parku Tysiąclecia na zaprojektowanym przez nas leśnym siedzisku „Przekrój Lasu”.  Jest to symboliczna opowieść i połączenie Lasu Tysiąclecia i tworzącego się naprzeciwko niego Parku Tysiąclecia.

Ten powstający kompleks na Muchoborze Wielkim to ogromna przestrzeń zielona, która dalej jest zagadką dla mieszkańców Wrocławia. Autorska, edukacyjno-leśna ławka pt. „Przekrój Lasu”, którą umieściliśmy tuż przy bramie stała się symbolicznym punktem łączącym.

Tereny podzielone rzeką Ślęzą połączyliśmy osią widokową, która stała się jednocześnie nowo powstałym szlakiem komunikacyjnym skierowanym w stronę planowanego w przyszłości mostku.

Wydarzenie jest początkiem spotkań z przyrodą. W czasach wzmożonej wycinki, chcemy przekonać ludzi, że drzewa są dla człowieka czymś znacznie więcej niż jedzeniem, budulcem i opałem. W lesie są one niezwykle ciekawym zbiorowiskiem – zespołem idealnie zharmonizowanych ze sobą organizmów, zaczynając od najwyższego piętra dorosłych gatunków drzew, poprzez ich niższe osobniki, krzewy i niską warstwę runa leśnego, kończąc na korzeniach, oraz współpracujących z nimi bakteriach i grzybach.

Cała ta leśna historia zawarta jest w grze terenowej. Poprzez nią chcemy zachęcić mieszkańców, by oprócz weekendowych zakupów wybrali w sobotę spacer po lesie, a nauczycieli do lekcji o lesie w lesie ???? Pierwsza edukacyjna gra terenowa odbyła się we wrześniu, podczas pikniku. Wszystkie ciekawostki o lesie i materiały edukacyjne są dostępne na prowadzonej przez nas stronie Parku Tysiąclecia i na naszym fanpage’u.

Gra terenowa

 

Share
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *